yandex
Ambalaj Tasarımı Nedir Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır

Ambalaj Tasarımı Nedir – Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır

Bu yazımızda ambalaj tasarımı nedir? , ambalaj tasarımı nasıl yapılır? , ambalaj tasarımının önemi ve ambalaj tasarımı hakkında gerekli merak ettiğiniz her şeyi paylaşacağız.

Ambalaj Tasarımı Nedir?

Ambalaj tasarımları ürün ya da ürünlerin dış yüzeyinin markaya ve ürün içeriğine göre kaplanması diyebiliriz.  Kullandığımız bütün ürünler çoğunlukla paketli olarak satılır ve üzerlerinde marka ismi ve ürün ile ilgili bilgiler yer almaktadır.  Ambalaj tasarımları markanızın izlerini yakından taşır. Ayrıca bu tasarımlar kurumsal kimlik tasarımı olarak da geçmektedir.

Firmalar bir ürünü satışa sunmadan önce en önemli husus ambalajının tasarlanmasıdır. Bunun için ünlü tasarımcılardan veya ajanslarda hizmet almaktadırlar. Çoğu firma bir ürünü sattıran şeyin %50 ürün içeriği ve %50 ambalaj tasarımı olduğuna inanırlar. Örneğin bir marketi girdiğimiz zaman bazı ürünler ihtiyacımız olmasa bile dikkatimizi çeker, onu inceler ve belki de satın alırız.

Ambalaj Tasarımının Önemi

Packaging design yani ambalaj tasarımının önemi oldukça yüksektir. Ürününüz kaliteli olmasa bile ambalajınız sayesinde o ürünü 1 kereliğine mahsus sattırabilirsiniz. Ambalajlar genellikle her nerede olursa olsun daima bir tasarıma ihtiyacı vardır. İster markette satılsın, ister seyyar satılsın, ister lüks bir avm’de satılsın o ürünün kaliteli ve özel olarak sunulması gerektirir.

İyi tasarımlı ürünler alıcıların kendini mutlu etmesini sağlar.  Ambalajlar genellikle ön ve arka yüz olmak üzere çift taraflıdır.  Ön yüzeyinde marka logosu ve ürün ismi arka yüzeyinde ise ürün ve üretici bilgileri yer alır.

Çoğu firma ambalaj tasarımını dikkate almayarak, basit ve karmaşa içinde tasarımlar ortaya çıkarmaktadırlar. Bunun en iyi örneklerini marketlerde onlarca bulabilirsiniz.

Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ambalaj tasarımı yapmak için elimizde bazı verilerin bulunması gerekiyor. Bunlardan bahsetmez gerekirse marka logosu, ürün ismi, ürün sloganı, ürün görseli, ürün içeriği, kullanım kılavuzu ve barkodu sayabiliriz.

Tasarımlarda ilk başlangıç olarak etiket boyutu ya da ürün boyutunu öğrenmemiz gerekir. Eğer elimize tam boyut gelmemiş ise boyutu bizim belirlememiz gerektiği durumlarda elimize cetvel veya metre alarak ürün ölçülerini çıkartabiliriz.

Tasarım yaparken kullanacağımız 2 farklı program bulunuyor. Bunlardan biri Adobe İllustrator ve diğeri de Corel Draw. Bu programlar vektör tabanlı çalışır ve yapılmış tasarımlar baskıya hazır olur. Eğer bir ambalaj tasarımı yapacaksanız vektörel çalışmalısınız ve pdf çıktı almanız gerekir. CMYK ve 300 Dpi çalışmalısınız.

Genel olarak tasarımların ön yüzeyinde marka logosu ve ürün ismi yer alır. Arka yüzeyde ise ürün ile ilgili gerekli bütün bilgiler yer alması gerekir.

Ambalaj tasarımlarında renk seçimi çok önemlidir. Doğru renk paletleri kullanılmalı ve göz yormamalıdır.  Renkler özenle çalışılmalı ve bize göre en farzla 2 ana renk 4 ara renk kullanılmalıdır. Örneğin bir zeytinyağ şişe tasarımı yapacaksak pembe renk kullanımı biraz abes kaçacaktır. Bunun için en doğru renk yeşil ve sarıdır. Tabi farklı renkler kullanılabilir ama o renklerin ürünü çağrıştırması gerekiyor.

Ambalaj tasarımı ile ilgili fiyat ve bilgi almak istiyorsanız bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go Top