yandex
E-TİCARET HİZMETLERİ-01

E ticaret olarak adlandırdığımız yani internet ortamında satış yapma işlemi corona virüs salgını süresince büyük önem kazanmış, satışların büyük çoğunluğu internet ortamında yapılmıştır.

En temel ihtiyacımız olan suyu internetten sipariş ediyor hatta ekmek kızartma makineleri bile satın alıyoruz.

Bu yazımızda e-ticaret sektörüne atılmak isteyen ve kararsız kalanlar için işe yarar tüyolar verdik.

Satılacak Ürünü Bulmak

Satılacak ürün kendi üretiminiz veya üreticilerden bulduğunuz ürün olabilir. Ürün üretimini kendiniz yaparsanız iş aksayışı çok fazla olmayacaktır. Ama bir ürünü satmak için illa üretmenize gerek yoktur. Size uygun üretici bularak stoklu ya da stoksuz çalışabilirsiniz. Satılacak ürün ya da ürünler son zamanların en çok aratılan ve popüler olan ürünler olduğundan emin olun. Popüler ürün satmak potansiyel müşterileri bulma konusunda daha yararlı olur. Veya piyasada olmayan, eksikliği hissedilen ürünleri piyasaya sürebilirsiniz.

Örneğin Corona Virüs salgınında ek çok satılan ürünler; maske, spor aletleri, elektronik ürünler ve kitap satışı vb. gibi listeleyebiliriz.

Ama unutmayın ki popüler ürünlerde sizden başka satış yapan onlarca rakibiniz vardır. Bunun için içi bir piyasa araştırması – rakip analizi yapmanız gerekmektedir.

Google Trendler internet sayfasına tıklayıp, en çok aranan kelimeleri görebilirsiniz.

Nerede Sunulacak?

Satacağınız ürünleri nerede sunmak istediğinizde çok önemlidir. İnstagram ve facebook üzerinden sayfalar oluşturup kolayca ürün satışı yapabilirsiniz. Ancak sosyal medya satışları müşteriler tarafından güven eksikliğine neden olur.

Bunun için e-ticaret sistemlerine göz atmanız gerekmektedir. Size uygun e-ticaret paketini bulup kısa bir süre içerisinde satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri Sunma

Müşterilerden ödeme alırken kapıda ödeme yada online ödeme sistemi sunmalısınız ki güvenli bir şekilde alışverişlerini tamamlasınlar.

Kapıda ödeme için kargo firmaları ile anlaşmanız olması gerekmektedir.

Online ödeme almak için farklı komisyon oranları ile çalışan online pos sistemleri bulunmaktadır. Online satış almak için şirketiniz olmasına gerek yoktur. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Kargo

Sizden satın alınan ürünü kargoya verdiniz ama müşterinize bir türlü bu ürün ulaşmadı. Çok can sıkıcı bir durum. Bu nedenle müşteri bir sonraki siparişinde sizi tercih etmeyecektir.

Kargo firması seçerken en sıkıntısız teslimat yapan kargo firmasını seçmeniz gerekmektedir. Ama maalesef ara sıra aksaklıklar karşınıza çıkacaktır.

Bunun için bulunduğunuz şehirde kurye ile teslimat yaparsanız sizin avantajınız olacaktır. Kendi kuryeleriniz ile veya kurye hizmeti veren firmalarla anlaşabilirsiniz.

Ayrıca internetten alışveriş yapanların çoğu kargo ücreti ödemek istemez. Bunun için kargo ücreti size ait olursa veya 100TL üzeri ürünlerde kargoyu ücretsiz yaparsanız rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go Top