yandex
SEO NEDİR-01

SEO Nedir?

SEO nedir? SEO nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını bulabileceğiniz SEO uzmanlığımız ile tüm detaylar bu yazımızda.

SEO, bir web sitesinin arama motorlarında ön sıralara çıkmak için kullanılan bir parametredir.

SEO yani arama motoru optimizasyonu (search engine optimization), Google, Yandex, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için yapılan iyileştirmeler anlamına gelir.

Web tasarımda en önemli unsurlardan biri de SEO’dur. SEO uyumlu olmayan bir web sitesi içi boş bir kütüphaneye benzer. Aslında orada vardır fakat içi boştur. İçi boş olan hiçbir şey ilgimizi çekmeyeceği için arama motorlarının da ilgisini çekmez. Arama motorlarının bizi benimsemesi ve bizi değerli görmesi için web sitemize bazı unsurlar eklemeliyiz.

Arama motorları web sitemizin tasarımına bakmaktan çok içinde ki bilgilere bakmaktadır.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO yapımı ile ilgili birçok teknik bulunmaktadır. Bu tekniklerden biraz bahsetmek gerekirse, SEO tekniklerini 2’ye ayırabiliriz.

  • Site İçi SEO
  • Site Dışı SEO
Site İçi SEO

Web sitemizin içerinde bulunan tüm içeriklerin ve kod yapısının seo kriterlerine uygun olması gerekir.

En başta sade, okunaklı, karmaşık olmayan bir web sitemiz olması gerekir. Site içerinde bulunan görsellerin ve kod parçalarının sıkıştırılması gerekmektedir. Site hızımızın maksimum 3 saniye olması olması gerekir. Geç açılan bir web sitesini kimse tercih etmeyecektir.

Sonraki aşama web sitesinin başlık, anahtar kelime ve açıklama kısımlarının seoya uyumlu bir şekilde doldurmaktır. Site içerinde bulunan tüm içeriklere bu hususları tek tek işlemek gerekir. Kısaca site içi seo bu kadardır.

Site Dışı SEO

Site dışı seo çalışması oldukça önemli bir konudur. Arama motorlarında ön sıralara çıkmayı hedefleyen her firma kesinlikle bu işlemi yapması gerekir.

Sosyal medya ile web sitemizi daima desteklemeliyiz ve oradan sitemize trafik çekmeliyiz.

Web sayfamıza diğer otoriter web sayfalarından giden ve gelen bağlantılar oluşturmalıyız. Örneğin blog yazımıza kaynak olarak çok hit yapan bir haber sitesini ekleyebiliriz. Ya da bir haber sitesinden bizim sitemize link vermelerini sağlayabiliriz.

SEO’nun Faydaları

SEO bir rekabet alanıdır. Bu rekabet içerinde var olmak için SEO yaptırmanız gerekmektedir. Arama motorlarında ilk sayfada çıkmak bir firma için oldukça önemlidir. Buda ancak SEO uyumlu bir web sitesi ile mümkündür. Seo uyumlu olmayan bir web sitesi başarısız bir örnek olur.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go Top