yandex
Web Tasarım Nedir Web Tasarım Hakkında

Web Tasarım Nedir? | Web Tasarım Hakkında

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir? Web tasarım hakkında sorusunun cevabı internette en çok aranan sorular arasında yer almaktadır. Bu yazımızda web tasarım ile alakalı merak ettiğiniz tüm soruları cevaplıyoruz. Web tasarım; firmaları, kişi ve kuruluşları internet ortamında tanıtmak için kurulan internet siteleridir. Web siteleri aracılığı ile internet ortamında müşterilerinize kolayca ulaşabilir, ürünlerinizi satabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. Grafik tasarım, html, css, php, asp, domain, hosting gibi sözcükler ve araçlar web tasarım ile ilgilidir. Web tasarımın ne olduğu hakkında internette çok fazla gereksiz bilgi bulunduğu için bu makale ile sizleri aydınlatmayı planlıyoruz. Web tasarım, web yazılım, web programlama gibi kelimeler web tasarım ile bağdaşmaktadır.

Web Tasarım Hakkında

Web tasarım hakkında öğrenmeniz gereken tüm bilgileri blog kısmından inceleyebilir ve tüm detayları profesyonel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Web tasarımcılar bir web sitesinin görünümünü, özelliklerini, kodlama gibi işlemlerini tamamlamaktadır. Bu bileşenler yalnızca profesyonel bir web yazılımcının yapabileceği bir işlemdir. Web sitelerinin belli bir algoritması ve çalışma mantığı vardır. Bir web sitesinin var olabilmesi için öncelikli olarak domain(alan adı) ve hosting(barındırma) ihtiyaçları vardır. Bu iki unsuru tamamladıktan sonra asıl işleme geçebiliriz.

Web sitemizde kullanmak istediğimiz yazılımı ya da araçları seçmemiz gerekiyor. 2 adet yazılım dili bulunmaktadır. Php ve asp net. Bunlardan en fazla kullanılan ve kolay olanı ise tabi ki de PHP’dir.

Açık kaynak kodlu olması ve internet ortamında çok fazla dokümanı olması bizlere yarar sağlamaktadır. WordPress, Opencart, Magento, Drupal, Joomla gibi CMS sistemlerini ihtiyacımıza karşılayan yazılımı kurabilirsiniz. Kurumsal web sitesi, blog, forum, e-ticaret sitesi gibi siteleri kolaylık kurabilir ve kullanabilirsiniz.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Web tasarım ne işe yarar sorusunun cevabını bölümlere ayırdık. Firmalar, kişiler, kurumlar için web sitelerinin yararları farklılık gösterir.

En kısa tanımı ile kendiniz veya firmanızı tanıtmanın en kolay ve en ucuz yolu diyebiliriz.

Firmalar İçin Web Tasarım: Firmalar ürün, hizmet ve kendilerini kolay bir şekilde anlatıp tanıtabilir. İnternette müşterileriniz ile iletişime geçebilir, ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz. Web siteleri şirketinize prestij kazandıracak ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır.

Kişiler İçin Web Tasarım: Kişisel ve bireysel web siteleri ile kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Dünya üzerinde global bir şekilde hayranlarınızı bulabilir ve yazdığınız, çizdiğiniz ya da ürettiğiniz materyalleri paylaşabilirsiniz.

Ürün Satışı Yapanlar İçin Web Siteleri: Ürün satışlarınızı web siteniz üzerinden kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Belli bir adrese ve müşteri kitlesine sabit kalmadan dünyanın neresine isterseniz orasına e-ticaret ile ürünlerinizi satabilirsiniz.

Topluluklar İçin Web Siteleri: Belli bir kitleye hitap ediyorsanız ve topluluk halinde hareket ediyorsanız kendinize ait forum siteleri kurabilirsiniz. Forum siteleri ile bilgi, birikim, yardımlaşma ve etkinlikleri kolayca ayarlayabilirsiniz.

Web Tasarımcı Ne Kadar Maaş Alır?

Web tasarımcı ne kadar maaş alır sorunun cevabını vermek gerçekten çok zor. Memurluk gibi sabit bir meslek olmadığı için web tasarım mesleğini yapan kişilerin maaş kriterlerini belirleyen farklı unsurlar bulunmaktadır.

Tecrübe ve deneyim bu mesleği yapan kişiler için oldukça önemlidir. Ayrıca ajans deneyimi olması freelancer çalışan bireylere göre daha fazla önceliklidir.

Web tasarımcılar uzmanlık alanlarına ve yeteneklerine göre birbirleri arasında ayrışır ve farklı bir rekabet içerisindedir. Farklı yazılım dillerini bilmek, düzenlemek ve görselleştirmek her web tasarım uzmanının alanına girmek. Yeni başlayan ve çok fazla deneyimi olmayan ya da kendini gösterememiş web tasarımcılar reklam ajanslarında asgari ücret ile işe başlamaktadır.

Web tasarımcı maaşları yaklaşık olarak 5.000 TL ile 10.000 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatlar artabileceği gibi azabilirler.

Ayrıca isterseniz proje bazlı çalışarak yaptığınız proje/iş başına da ücret alabilirsiniz.

Web Dizayn Araçları

Web dizayn araçları veya web tasarım araçları adlandırdığımız web tasarımcı veya developerların işlerine yarayacak araçları sizler için listeliyoruz.

Tasarım / Arayüz Araçları

  • Adobe Photoshop / İllustratör / XD

Dosya Yükleme FTP Araçları

  • Filezilla – CuteFTP

Kod Düzenleme Araçları

  • Adobe Dreamweaver – Sublime Text

Hazır Site Araçları

  • WordPress  – Joomla – Opencart

Renk Seçim Araçları

  • Adobe Color Wheel

Bu araçları çoğu web tasarımcı bilse bile bu işe yeni başlayanlar için oldukça önem taşımaktadır.

Sizlere sunmuş olduğumuz web tasarım hizmetleri için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Go Top